Transgrancanaria 2018 suomalaisittain

Yksi Euroopan tunnetuimmista polkujuoksutapahtumista Transgrancanaria – Gran Canarian halkijuoksu – houkutteli tänäkin vuonna runsaasti suomalaisia  saarelle kestävyyttään kokeilemaan. Tarjolla on matkat alamäkivoittoisesta 17km:n Promo-sarjasta aina Trans360-matkaan, jossa taivallettavaa olisi 265km +16000m! Kanariansaaret tarjoavat tähän aikaan aikaan vuodesta erittäin mieluisat kisa-olosuhteet ja pidempien matkojen juoksijat saavat kokea sekä saaren pohjoisosan kosteat metsiköt että eteläosan karun maiseman. Tänä vuonna lämpötila pyöri päivällä vajaassa 20 asteessa yön ollessa viileämpi.

 

Vuoden kovimmista TGC suomalaistuloksesta vastasi Hölkkämäyrien Jussi Nokelainen, joka oli 128km:n matkalla 19. ajallaan 15:14:09. 65km:n mittaisella Advanced -matkalla Tuomas Keisteri selvitti reitin reilussa 7 tunnissa ollen yli 1,5 tuntia seuraavaa suomalaista nopeampi.

Maratonmatkalla, joka siis tässä tapahtumasa alkaa olla lyhyemmästä päästä, Hölkkämäyrien Toni Malm oli nousujohteisella suorituksellaan 24. ajalla 3:28:19. Kunniamainnan ansaitsee suunistustaustainen Asmo Vuorenpää, joka ylsi samalla matkalla 3:nneksi M50-sarjassa ajallaan 3:52:03.

Angelniemen Ankkurien Sanni Kivelä oli 34km:n Starter -matkalla hienosti 6. ajalla 02:36:51.

Voittoja eri matkoilla otti Italia, Espanja, Ranska, Saksa, Puola, Tsekki ja kärkikymeniköissä nähtiin lukuisia eri maita, mikä kuvaa kisan kansainvälistä luonnetta. Suomalaisia oli Transgrancanaria -tapahtumissa yhteensä mukana 67. Meikäläisiä ei vielä tänä vuonna nähty Trans360-matkan tuloslistoilla, mutta jospa jo ensi vuonna joku nyt lyhyemmän matkan selvittänyt uskaltautuu koko saaren kierrokseen?

 

Suomalaistulokset

Transgrancanaria
Resultats 2018 – Clasificación general Finlandia

1. 51 NOKELAINEN JUSSI Hölkkämäyrät M30 H 19 15:14:09 00:00:00 FIN (Finlandia)
2. 988 VALIDO TONI Hoka One One Team (Fi) M30 H 57 17:17:38 02:03:29 FIN (Finlandia)
3. 237 KOKKONEN OSSI Samba Trail Running Clu M40 H 91 18:22:44 03:08:35 FIN (Finlandia)
4. 980 JUMISKO JUHA Inov-8 Mud Racing Team M30 H 92 18:22:46 03:08:37 FIN (Finlandia)
5. 1015 KONTTINEN JUHA-PEKKA Downtown 65 / Samba Tra M30 H 137 19:14:41 04:00:32 FIN (Finlandia)
6. 232 KOHONEN MIKKO M40 H 160 19:32:06 04:17:57 FIN (Finlandia)
7. 135 HEERMAN MIKAEL Samba Trail Running Clu M40 H 200 20:27:20 05:13:11 FIN (Finlandia)
8. 470 PASANEN HANNES Hyvinkään Rasti M40 H 280 21:44:39 06:30:30 FIN (Finlandia)
9. 1009 LEHTONEN JUHA Supermarsut M40 H 304 22:17:02 07:02:53 FIN (Finlandia)
10. 448 KUKKONEN JUKKA Ultimate Direction Finl M50 H 467 25:04:15 09:50:06 FIN (Finlandia)
11. 641 KIISKI JARI Vantaa M40 H 468 25:08:05 09:53:56 FIN (Finlandia)
12. 544 IHO SATU Team Mciho M30 F 482 25:19:45 10:05:36 FIN (Finlandia)
13. 377 POHJALA MIKKO M30 H 561 27:05:36 11:51:27 FIN (Finlandia)
14. 816 RAUTIO ANTTI Seikkailujuoksijat M30 H 611 28:01:35 12:47:26 FIN (Finlandia)
15. 673 VILLGREN VIRPI MARIA M50 F 623 28:30:27 13:16:18 FIN (Finlandia)
16. 546 TOPPILA ANNI Sotanorsut Seikkailulla M30 F 641 28:55:25 13:41:16 FIN (Finlandia)
DNF 664 KARPPINEN ANTTI Vuolijoen Pullistus M40 H – DNF FIN (Finlande)
DNF 909 KOIVUNEN PETRI Ruosniemen Luupäät M40 H – DNF FIN (Finlande)

Advanced
Resultats 2018 – Clasificación general Finlandia

1. 2191 KEISTERI TUOMAS Alppilan Samooja M40 H 98 07:07:43 00:00:00 FIN (Finlandia)
2. 2720 KARLSSON MARKUS Cursores Åland M40 H 261 08:44:45 01:37:02 FIN (Finlandia)
3. 2319 ROIVAINEN JUHA M30 H 328 09:11:03 02:03:20 FIN (Finlandia)
4. 2741 VISKARI JOUNI KPK 24/7 M40 H 365 09:28:21 02:20:38 FIN (Finlandia)
5. 2322 KOSKI TONI Helsinki Trail Running M30 H 397 09:43:41 02:35:58 FIN (Finlandia)
6. 2794 RONKAINEN ARI Haminan polkuilijat M50 H 445 10:00:35 02:52:52 FIN (Finlandia)
7. 2274 LINDQVIST ANTTI M30 H 469 10:14:46 03:07:03 FIN (Finlandia)
8. 2493 VON HARPE STEFAN M30 H 472 10:16:19 03:08:36 FIN (Finlandia)
9. 2360 HÄKKINEN JARMO M30 H 473 10:16:20 03:08:37 FIN (Finlandia)
10. 2382 OKKER SAIJA Tawastia trail club M30 F 523 10:37:15 03:29:32 FIN (Finlandia)
11. 2293 KESKI-HONKOLA PERTTI Endurance VET H 538 10:48:42 03:40:59 FIN (Finlandia)
12. 2352 LAMPINEN MATTI M50 H 606 11:31:13 04:23:30 FIN (Finlandia)
13. 2901 SEPPÄLÄ JUHA Vihti Triathlon M40 H 619 11:41:33 04:33:50 FIN (Finlandia)
14. 2900 LAHTINEN SANNA M40 F 635 11:48:51 04:41:08 FIN (Finlandia)
15. 2775 LINDROOS TANJA Karsu.fi M40 F 638 11:53:09 04:45:26 FIN (Finlandia)
16. 2774 TIKKANEN REETTA Karsu.fi M40 F 639 11:53:11 04:45:28 FIN (Finlandia)
17. 2417 TURPEINEN KATARIINA M50 F 654 12:07:51 05:00:08 FIN (Finlandia)
18. 2381 KRONHOLM IDA Team Nordic Trail Finla M30 F 655 12:08:35 05:00:52 FIN (Finlandia)
19. 2740 KRONHOLM BJÖRN Team K M40 H 656 12:08:36 05:00:53 FIN (Finlandia)
20. 2628 PUTKURI TONI Karsu.fi M30 H 659 12:09:27 05:01:44 FIN (Finlandia)

Maraton
Resultats 2018 – Clasificación general Finlandia

1. 3064 MALM TONI Hölkkämäyrät M40 H 24 03:28:19 00:00:00 FIN (Finlandia)
2. 3725 VUORENPÄÄ ASMO M50 H 57 03:52:03 00:23:44 FIN (Finlandia)
3. 3104 LUUSALO MIKKO Endurance Ultrarunning M40 H 71 03:59:11 00:30:52 FIN (Finlandia)
4. 3699 PATJAS ANTTI Karkki-Rasti M40 H 205 04:52:52 01:24:33 FIN (Finlandia)
5. 3319 JÄRVINEN MARINA EL F 227 04:57:15 01:28:56 FIN (Finlandia)
6. 3792 VALIDO JUAN Hölkkämäyrät VET H 228 04:57:22 01:29:03 FIN (Finlandia)
7. 3454 LIUKKA ANNI Vauhtisammakko M30 F 254 05:04:20 01:36:01 FIN (Finlandia)
8. 3132 PITKÄNEN JUSSI M40 H 282 05:14:44 01:46:25 FIN (Finlandia)
9. 3320 KAUPPINEN NIKO M30 H 324 05:26:25 01:58:06 FIN (Finlandia)
10. 3162 ANDERSÉN JENS Lonesome Runners M50 H 433 05:57:56 02:29:37 FIN (Finlandia)
11. 3339 WESTMAN MATTI EL H 461 06:06:35 02:38:16 FIN (Finlandia)
12. 3828 KIRKKALA JUTTA M40 F 499 06:24:09 02:55:50 FIN (Finlandia)
13. 3403 KEKKONEN TUIRE Seikkailujuoksijat M30 F 500 06:24:10 02:55:51 FIN (Finlandia)
14. 3690 SUOJALA VILLE M30 H 554 06:51:28 03:23:09 FIN (Finlandia)
15. 3829 AHVONEN ELINA Lahti Trail Runners M30 F 628 08:07:56 04:39:37 FIN (Finlandia)
16. 3294 SUND TIINA Söpöttunkkaajat M30 F 631 08:18:08 04:49:49 FIN (Finlandia)
16. 3561 HUJALA MIKA Söpöttunkkaajat M30 H 631 08:18:08 04:49:49 FIN (Finlandia)
18. 3538 JAARI HEIDI Söpöttunkkaajat M30 F 633 08:18:17 04:49:58 FIN (Finlandia)
19. 3314 HALLAPÄÄ LAURA Pallomeri M40 F 637 08:44:11 05:15:52 FIN (Finlandia)
19. 3732 PELTONEN SARI Pallomeri M50 F 637 08:44:11 05:15:52 FIN (Finlandia)
21. 3234 SIVÉN TAPANI Åland Triathlon Club VET H 645 09:15:09 05:46:50 FIN (Finlandia)

Starter
Resultats 2018 – Clasificación general Finlandia

1. 4615 KIVELÄ SANNI Angelniemen Ankkuri GEN F 39 02:36:51 00:00:00 FIN (Finlandia)
2. 4473 GUNELL KIM GEN H 219 03:37:07 01:00:16 FIN (Finlandia)
2. 4474 ANDERSEN-GUNELL NINA GEN F 219 03:37:07 01:00:16 FIN (Finlandia)
4. 4311 ÖSTERBERG MIA Kpk 24/7, Turku, Finlan GEN F 235 03:39:14 01:02:23 FIN (Finlandia)
5. 4436 NURMIMAKI MIKKO GEN H 311 03:57:08 01:20:17 FIN (Finlandia)
6. 4574 PAQVALIN AURA GEN F 323 03:59:04 01:22:13 FIN (Finlandia)
7. 4451 PAQVALIN MARJO GEN F 437 04:29:16 01:52:25 FIN (Finlandia)
8. 4576 PAQVALIN MINNA GEN F 593 05:47:54 03:11:03 FIN (Finlandia)
9. 4711 TAIMIO JANINA Hölkkämäyrät GEN F 602 06:09:47 03:32:56 FIN (Finlandia)
DNF 4616 ELO MARKKU Angelniemen Ankkuri GEN H – DNF FIN (Finlande)

Promo
Resultats 2018 – Clasificación general Finlandia

1. 5290 SANDLER KIM GEN H 11 01:27:05 00:00:00 FIN (Finlandia)

Aiheeseen liittyvät julkaisut

X
X