Polkujuoksuseura: Sajaniemen Sonnit

Sajaniemen Sonnien keltavalkoinen paita erottuu paitsi usein reippaasta vauhdistaan myös edustavasta ulkonäöstä. Polkujuoksukokemusta on mukava jakaa samanhenkisten kanssa – tässä sarjassa kerromme minkälaisissa porukoissa Suomessa polkujuostaan. Jarno Salmelin jakaa Sonnien tarinan.

Iso sonnilauma Bodom Traililla 2018, Kuva: Aapo Laiho

Mistä seuran perustaminen lähti?

Suunnistustaustaisella kaveriporukalla totesimme, että täytyy saada polkujuoksuseura. Keväällä 2014 olimme joukkueena mukana Ilvesjuoksussa ja saman vuoden syksyllä päädyimme perustamaan polkujuoksuseuran.

 

Mistä seuran nimi tulee?

Seuran nimi tulee Lopelta sijaitsevasta kylästä, jossa sijaitsee porukalle tuttu kesänviettopaikkamme. Nimi juontaa myös Ilvesjuoksuun, jossa seuran perustajat juoksijat nimellä Sajaniemen Sonnilauma. Seuran perustamisvaiheessa järjestimme äänestyksen seuran nimestä ja päädyimme nimeen Sajaniemen Sonnit, lyhenteellä Sajas.

 

Jarmo Salmelinin pitkää loikkaa NUTS Karhunkierroksella 2017, Kuva: Aapo Laiho

Mikä oli seuran ensimmäinen polkujuoksukilpailu?

Virallisesti Bodom Trail 2015, jossa juoksi useampia juoksijoita seuran väreissä. Samana keväänä tosin pienempi porukka piipahti Kolmården vertikalissa avaamassa kauden ja seuran juoksut.

 

Missä päin seura toimii?

Ympäri Suomen. Yhteisiä tapahtumia, juoksureissujen lisäksi, järjestetään 2-3 vuodessa pääasiassa etelä-Suomessa.

 

Onko teillä yhteistreenejä?

Ei virallisia. Toimintamme perustuu pitkälti erilaisiin tapahtumiin esim. Buff Trail Tour Finland (BTTF).

 

Muita yhteistapahtumia? Esim. harjoitus- tai kilpailumatkat.

Kauden avaa Sonnirymy loppiaisena Tampereella. Kaikki BTTF -tapahtumat ovat yhteistapahtumia mutta Bodom Trailille olemme yrittäneet päästä isommalla porukalla. Kesällä juoksemme seuran mestaruudet ja vietämme kesäpäiviä Lopella.

 

Onko seura mukana jonkun polkujuoksutapahtuman järjestelyissä?

Reetta Peltonen juoksi toiseksi Karhunkierroksella 2017, Kuva: Aapo Laiho

Ei tällä hetkellä.

 

Montako aktiivisesti toiminnassa olevaa jäsentä on?

26, nimekkäimpinä Tuomas Tervo, Reetta Peltonen, Pekka Itävuo, Simo-Pekka Fincke, Sami Vähänen ja Jenni Laine.

 

Miten seura tukee urheilijoidensa edesottamuksia poluilla?

Antamalla jäsenilleen rakentavaa palautetta.

 

Mikä on seuran kovin saavutus?

Yksittäistä on vaikea nimetä mutta muutamat ulkomailla saavutetut top 10 sijoitukset voisi mainita. Seuran väreissä on juostu myös useampia BTTF osakilpailujen palkintopallisijoja.

 

Mitä tavoitteita seuralla on?

Seuran tarkoituksena on polkujuoksun kilpailu- ja harrastetoiminta. Tuloksellisia tavoitteita on roikkua BTTF:n, ja tulevaisuudessa toivottavasti myös UTTF:n, kärkikamppailuissa ja saada edustusta polkujuoksun MM-kilpailuihin.

 

Pitäisikö Suomessa järjestää polkujuoksuseurojen välinen kilpailu, tyyliin Jukolan viesti?

En näe tällaista kilpailua tarpeelliseksi.

 

Sonneille tsemppiä loppukauden otatuksiin!

Sonni tunturissa, NUTS Ylläs-Pallas 2017. Kuva: Aapo Laiho

Aiheeseen liittyvät julkaisut

X
X